пʼятниця, 28 березня 2025 р.

Цікаві факти про Кобзаря.

  


   Зустріч із четверокласниками школи 23, неочікувана, змістовна й поетична, стала продовженням розмови - знайомства  з поетом і художником Тарасом Григоровичем Шевченком.

«Він народився в маленькому селі, дуже любив малювати та писати вірші про Україну», - це відомо і дорослим, і дітям.

Та юні читачі-дослідники на цьому не зупинилися. У відповідь на цікаву розповідь Тетяни Григорівни, школярі вирішили додати ще багато цікавих фактів із життя Кобзаря.

«Тараса Шевченка назвали Тарасом, оскільки день його народження майже збігається з іменинами. Великий поет з’явився на світ 9 березня. А 10 березня (у високосний рік 9 березня) християнська церква вшановує Святого Тарасія патріарха Константинопольського, який жив у 8 столітті й зробив багато добрих справ».

«Рід Шевченків заснував прапрадід Кобзаря, який був умілим шевцем.

Батько Тараса був чумаком. Також він заробляв на життя, виготовляючи на замовлення вози, борони, плуги та рала. Саме батько напророкував малому Тарасові, що він «не буде абияким чоловіком».

«Мама поета Катерина Бойко походила з  бойків, українців, що живуть на схилах українських Карпат. Вона була вільною селянкою, яка взяла шлюб з кріпаком. Мабуть, дуже його кохала».

«Дідусь Тараса Шевченка на ім’я Іван брав участь у визвольному повстанні українських козаків та селян. Спогади діда пізніше він описав у книжці «Гайдамаки».

«Тарас Григорович був невисоким чоловіком. Його зріст – 1 метр 64 сантиметри».

«Український поет полюбляв одягатися модно й вишукано. У його щоденнику є допис про дорогий гумовий плащ-макінтош, який йому вдалося придбати» (уточнення від Насті: макінтош – це такий плащ, чоловіче модне пальто)

«Тарас Григорович володів українською, російською та польською мовами. Французьку теж пробував вивчити, але йому не вдалося.»

«Під час вільного життя в Петербурзі Тарас Шевченко непогано заробляв, оскільки йому часто замовляли портрети.

«До 24 років Тарас Шевченко був одним із 17000 кріпаків, якими володів багатий поміщик Василь Енгельгардт. А ви знали, що цей пан був племінником Григорія Потьомкіна, який служив у російської імператриці Катерини Другої».

Потім діти читали поезії Тараса Григоровича, ділилися своїми знаннями й емоціями. Згадали разом із Тетяною Григорівною про викуп майбутнього народного поета й художника з кріпацтва. ( Сергійко: «Його друзі витратили фантастичну суму – 2500 рублів, що були еквівалентом 45 кілограмів срібла. В перерахунку на сучасні гроші це 40 тисяч доларів».

А ще про першого «Кобзаря», якого було всього 1000 примірників, та шанувальники розкупили впродовж 2 тижнів. (Відтоді цю поетичну збірку перевидали 8 мільйонів разів).

А ще - Тарас Григорович власним коштом видав Буквар, призначений для навчання грамоті у безплатних навчальних закладах.

 "Тарас Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю встановлених йому пам’ятників. Більше скульптур має хіба що Ісус Христос". 










 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Сторінки (31)1234 Вперед