середа, 15 травня 2024 р.

«Історія починається тоді, коли появляються писані джерела…»

У бібліотеці відбулася літературна мандрівка, присвячена 850 - річчю з дня першої згадки про Полтаву.  

Любов Гевленко та Ганна Грибан, авторки казкової захопливої книги  «Пригоди кота Мурчика у Полтаві», переконані: «Кожна вуличка нашого міста наповнена стародавнім шармом, духом героїзму й історії, архітектурною довершеністю». Унікальність видання, що це єдина дитяча книга про історію Полтави. Оригінальні краєзнавчі факти, доповнені фотоілюстраціями, легко сприймаються дітьми. Книга  подобається і дорослим.                                                               


Школярі залюбки доєдналися до літературної мандрівки разом із героєм книги, котом Мурчиком.  Юні полтавці дізналися немало цікавого про начебто знайомі місця, вулиці й історичні події.

Діти ділилися своїми знаннями про походження назви «Полтава». Кожна версія цікава. Одні дослідники впевнені, що назва походить від річки Лтави, як поселення по Лтаві. Інші вважають, що перше поселення було в урочищі Олтава, по якому текла невелика річечка. Від цього позначення виникла назва «Полтава» і річечка названа Полтавкою. Дехто з істориків прагне вивести назву «Полтава» від слов’янського кореня «пълътъ» (українське «плетінь», «огорожа»).


Школярів зацікавила інформація про першу письмову згадку про нашу Полтаву, яка  знайдена на сторінках Іпатієвського списку «Повісті минулих літ» 1174 року.  Саме від цієї дати було прийнято розпочинати відлік «віку» Полтави.

Школярам було цікаво послухати про князя Ігоря, який у битві під Переяславом у 1174 році розбив військо половецьких ханів Кончака і Кобяка. Саме з цією перемогою пов’язана й перша згадка про Полтаву під назвою «Лтава» в Іпатіївському літописі.

Літописець стверджує, що «на Петрів день Ігор Святославич, зібравши війська свої, поїхав у поле за Ворскол і стрів половців, які тут підстерігають язика. Він захопив їх, і розповів йому колодник, що хани Кобяк і Кончак пішли до Переяславля. Ігор тоді, почувши це, поїхав супроти половців і переїхав Ворскол коло Лтави, йдучи до Переяславля».  





Немає коментарів:

Дописати коментар