понеділок, 30 грудня 2024 р.

"Мономіф", або подорож героя.

       

    Зустрічі в читацькому клубі "Я бачу, вас цікавлять книжки", на яких обговорюють книголюби твори як українських, так і зарубіжних авторів, набирають нових обертів.

Отже, про чи не найцікавішу зустріч року «Мономіф, або подорож героя».

 Дослідження міфології людства американського письменника й мислителя Джозефа Кемпбелла переконливо доводить, що всі міфи світу побудовані за однією й тією ж матрицею - «мономіфом».

Під поняттям «мономіфу» розуміється концепція «подорожі героя», яка включає виклик, випробування, перемогу та повернення. Саме вони є спільним для багатьох героїчних історій по всьому світу.

Що може бути спільного між Прометеєм, Фродо чи героєм української народної казки? Про це у книзі «Тисячоликий герой» Джозефа Кемпбелла, яка вийшла у видавництві «Terra Incognita».

 Зустріч учасників клубу вдалася пізнавальною, змістовною, цікавою.  Говорили про вплив міфів на сучасне мистецтво, літературу, кінематографію.

 Та головний месендж розмови - «мономіф» як сюжетна модель в українській та англійській літературі". Обговорювали запропоновані учасниками клубу книги про Гаррі Поттера, Зоряні війни, Володаря перснів, казки про Котигорошка та Івасика -Телесика і, навіть,  "Божественну комедію" Данте.  

Як підсумок всі герої вирушають у власну героїчну подорож, етапи якої розгортаються за спільною для всіх схемою. Герой мандрує у світ Невідомого, проходить крізь нелюдські випробування, звершує подвиги, за що отримує дар, здобуває скарб і повертається у славі. Цікаве відкриття?

Тоді підсумуємо. «Джозеф Кемпбелл пише: «Ми захоплюємось міфічними книжковими чи кіногероями, але часто не бачимо нічого геройського в собі, не сприймаємо власне життя як героїчну пригоду».

А дарма. Бо насправді кожен із нас – герой власного міфу, що вирушає в особисту героїчну подорож і, як Котигорошко чи Фродо, має здолати власного дракона і стати кращою версією себе. Кемпбелл закликає нас ставати героями власного життя, а його книга – дороговказ на шляху до цієї мети».








Немає коментарів:

Дописати коментар